29 listopada 2011

Dekoracje ścienne.

Poza różnymi rodzajami farb, które omówiłam w którymś z poprzednich postów, istnieje jeszcze wiele innych opcji, które świetnie zdobią nam ściany. O tym będzie w dzisiejszym odcinku :) Wszystkie wymienione przeze mnie przykłady zobaczycie w konkretnych aranżacjach.
Zacznę od opcji, która kiedyś była najbardziej popularna. Dziś stosowana na ścianach nie w całości, tylko fragmentarycznie. Chodzi oczywiście o tapetę i jej młodszą siostrę - fototapetę. Tapeta wróciła do łask, ale w nieco odmienionej formie. Trzeba wiedzieć jak ją stosować, żeby zdobiła a nie przytłaczała i szpeciła wnętrze.


Źródło: urzadzamy.pl

W sypialni tapeta została użyta jako przedłużenie zagłówka. Jednocześnie podobny wzór projektant zastosował jako obraz na ścianie obok. Bardzo fajny trik z obramowaniem kawałka tapety, zwłaszcza jak nam zostanie a chcielibyśmy go sensownie wykorzystać i przy okazji ozdobić. 

Żródło: remontujemydom.pl

Powyżej świetny przykład fototapety. Najlepiej prezentuje się na sporej wielkości powierzchniach, drukowana na dużych formatach. Ta forma ściennej dekoracji daje świetne możliwości. Możemy drukować wybrane przez nas zdjęcia - nie ma tutaj żadnych ograniczeń poza naszą wyobraźnią. Chcąc spersonalizować nasze cztery kąty można drukować własne zdjęcia. Poza tym fototapetę możemy przyklejać na drzwi albo fronty szaf. Na dobrą sprawę - nie musimy nawet wychodzić z domu, wystarczy przesłać plik do drukarni i już! Myślę, że największym problemem na jaki napotkacie nie mając doświadczenia to przyklejenie brytów tapety równo, ale przecież zawsze można prosić kogoś o pomoc, prawda? I jeszcze jeden plus takiej fototapety - spełnia funkcję obrazu wielkoformatowego - tu ukłon w stronę estetów :)

Jeśli jesteście fanami stylu skandynawskiego (chociaż nie jest to konieczność) to na pewno spodobają Wam się bielone deski na ścianach. Oczywiście, mogą być w dowolnym kolorze, ale mnie urzekły właśnie białe.


Źródło: emmainspiration.blox.pl
Nie znalazłam dokładnie takiej aranżacji, o którą mi chodziło, ale ta jest bliska ideałowi. Bielone deski na ścianach, w zależności od tego, jak są malowane mogą wnętrzu nadawać rustykalności (te poprzecierane) lub nowoczesności. Co pewne, to fakt, że świetnie rozjaśniają małe pomieszczenia. Jak widać na załączonym obrazku - można je wykorzystać do wieszania obrazów lub półek. Aranżacja, która mi się spodobała, miała deski przymocowane wcześniej do dwóch pionowych belek a nie bezpośrednio na ścianę. Między deskami był odstęp, więc prześwitywał kolor ściany spod spodu. Dodatkowo było to podświetlone lampkami od góry. Wyobrażacie to sobie?
Ciekawie wygląda daje również podświetlony na ścianie kamień dekoracyjny. Bardzo łatwo się go nakłada, bo jest produkowany w takich płytkach pojedynczych jak kafelki. Wystarczy nałożyć klej i przymocować. Taki kamień można też przemalować, jeśli nam się opatrzy jego kolor. Można dostać zawrotu głowy od wyboru, jaki oferuje rynek w tym zakresie. Dobrze też nie przesadzić z nim i zaznaczyć w ten sposób np. ścianę telewizyjną, bądź potraktować to jako oddzielenie funkcji jadalnej salonu od wypoczynkowej. W za dużej ilości po prostu przytłacza i wnętrze staje się zimne i nieprzytulne. Tak na marginesie, lepiej kierować się przy dekorowaniu wnętrz zasadą - mniej znaczy więcej (lepiej).

Źródło: muratordom.pl

Kolejną nowinką jest mata sibu. Ciężko znaleźć mi porządną stylizację wnętrza z tym materiałem, bo to cały czas dość mało popularne w domach. Ze strony matysibu.pl dowiadujemy się, że w ofercie firmy znaleźć można maty naścienne, na meblowe imitujące skórę, metal, kamień, drewno oraz wzory 3D.Z tego, co mi wiadomo, nie jest też problematyczna w przyklejaniu i łatwo utrzymać dzięki niej czystość. Maty z połyskiem nadają się do małych wnętrz rozświetlając je i optycznie powiększając.

Źródło: sibu.at
Na ścianę w kuchni między szafkami lub przy kuchence (zwłaszcza tam, bo trudno tam o czystość przy strzelającym tłuszczu i innych bulgoczących potrawach) świetnym rozwiązaniem staje się pleksi lub szkło. Pleksi jest w różnych kolorach i świetnie można je podświetlić. Ponadto pod pleksi można przykleić fototapetę i uzyskujemy tym samym dizajnerskie wnętrze i łatwość utrzymania ściany w czystości. Oto kilka przykładów:

Źródło: domosfera.pl
To podświetlenie jest łatwe do wykonania przy pomocy węża świetlnego z lampek LED.

Źródło: podajdalej.pl
Źródło: e-mieszkanie.pl
Oczywiście kuchenne ściany to w większości domów płytki ceramiczne, równie często stosowane w łazienkach.
Zapomniałabym o jeszcze jednej ciekawej dekoracji a mianowicie - szablony oraz naklejki ścienne. Można wybierać z tysięcy szablonów lub zaprojektować swój własny. Do mnie najbardziej przemawia motyw roślinny - najbardziej neutralny i naturalny.

Źródło: muratordom.pl


A pamiętacie boazerię, słomianą makatkę, korek lub po prostu dywan? Takie rzeczy też można zawieszać na ścianę, wszystko zależy od gustu - ja jednak, na potrzeby estetyczne tego bloga, nie zaserwuję Wam przykładów takich wnętrz ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.