25 listopada 2011

Nietypowe rodzaje farb do wnętrz.

Dziś chcę przedstawić nietypowe opcje dla osób, które stoją przed dylematem: czym pomalować pokój? Temat powstał, ponieważ jestem wielką fanką programów i czasopism o metamorfozach wnętrz. Oglądając kilka odcinków człowiek łapie się za głowę i zastanawia - dlaczego ja nie miałem pojęcia o istnieniu farby tablicowej? Dlaczego nikt mi nie powiedział o farbach dla alergików? Dlatego właśnie uwielbiam te programy. Zawsze czymś zaskakują! I dziś właśnie mam zamiar, co niektórych z Was, zaskoczyć takimi nowinkami. Dla tych, którzy jakąś wiedzę już mają - niech ten post stanowi małą ściągawkę, po którą sięgnięcie, jak coś się Wam zapomni. No to zaczynamy!
Obecnie na rynku jest wiele rodzajów farb. W ferworze remontowych wyborów i podejmowania szybkich decyzji można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Mamy farby bezzapachowe, dla alergików, szybkoschnące, tablicowe, z dodatkiem środka grzybobójczego, magnetyczne, lateksowe, winylowe, akrylowe, olejne...i teraz pytanie? Które są do czego, czy winylowe są dobre do wnętrz czy raczej na zewnątrz i czy jeszcze używa się do czegoś farb olejnych? Nie martwcie się - nie będę Was tym wszystkim zamęczać - no chyba, że będzie na to specjalne zamówienie :). Wymieniłam je tylko dlatego, żeby obiły Wam się te nazwy o uszy. Łatwiej potem w sklepie wiedzieć, jaki ma się wybór a sprzedawca powinien z uśmiechem na twarzy opisać Wam działanie i sposób użycia tychże farb. Czasami wystarczy wiedzieć, o co spytać. Przy wyborze farb spytajcie też o to, czy wybrana przez Was farba ma różne stopnie połyskliwości. Możecie zażyczyć sobie matową, półmat, satynową, połysk i pół połysk. Należy też pamiętać, że innych farb użyjemy do sypialni i pokojów dziennych,a innych do łazienek, kuchni czy przedpokoju.
Dziś jednak chcę skupić Waszą uwagę na farby dekoracyjne - tablicową,  magnetyczną, strukturalną, farbę do efektu pękania, farbę z dodatkiem kwarcu, masę welurową...oj jest tego jeszcze sporo!

Farba magnetyczna - zawiera żelazo, dzięki czemu uzyskujemy efekt tablicy magnetycznej. Najpierw nakładamy farbę magnetyczną, następnie dowolną farbę o wybranym przez nas kolorze. Należy sprawdzić przed zakończeniem malowania, czy efekt magnesu jest wystarczający - jeśli nie należy powtórnie pomalować. W taki sposób tworzymy naszą domową tablicę informacyjną bez dodatkowego jej kupowania. Poniżej krótki filmik, jak to działa, dzięki któremu widać, że nie  tylko mnie zachwycił ten wynalazek:


Farba tablicowa - najszersze zastosowanie znajdzie w pokoju dziecięcym, w restauracji lub w kuchni na niewielkim obszarze. Można po niej pisać kredą i nie denerwować się, że znów trzeba będzie przemalować ścianę :)


Co ciekawe, farbę magnetyczną można połączyć z tablicową i tym samym mamy 2w1 :) Najpierw malujemy ścianę farbą magnetyczną, następnie tablicową. Ważne, aby sprawdzić skład chemiczny farby. Niektóre z nich mają intensywny, nieprzyjemny zapach. Na szczęście na rynku są też te bez zapachu.

Farba strukturalna - występuje najczęściej w postaci masy, którą dodaje się do zwykłej farby akrylowej. Przy odpowiedniej zmianie proporcji można uzyskać różny wygląd struktury. Dzięki tej farbie możemy nadać ścianie różne wzory za pomocą gąbki, grzebienia, wałka - co nam przyjdzie do głowy.

Źródło: muratordom.pl

Farba do efektu pękania - jeśli znacie pękający lakier do paznokci to wiecie jak działa ta farba. Na pomalowaną ścianę nakładamy ten preparat, który kurczy się tworząc efekt pęknięć.

Źródło: kanał YouTube użytkownika Alpinafarby

Farba z dodatkiem kwarcu - cząsteczki kwarcu nadają powierzchnią efekt mieniącego się piasku na ścianie. Nakładamy tę farbę również jako ostatnią warstwę.

Masa welurowa - najzwyczajniej w świecie dotykając ścianę mamy wrażenie, że dotykamy jakiegoś materiału. Daje to uczucie ciepła i przytulności we wnętrzu. Nie sądzę jednak, żeby był to najlepszy efekt na całą ścianę.

Tak naprawdę pokazałam Wam tylko kilka propozycji dekorowania ścian przy pomocy farb.
W przyszłości zamierzam pokazać też, jak można wykorzystać inne materiały przy dekorowaniu wnętrz. Nie musimy się już ograniczać jedynie do zmiany koloru farby, teraz jest cała gama nowatorskich pomysłów dla amatorów dekorowania.

2 komentarze:

  1. strukturalna jest dobra, bo nie trzeba szpachlowac niedociagniec, ale lepiej ja pokryc bezbarwna, zmywalna warstwa

    OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.