5 grudnia 2011

Jakie oprogramowanie warto mieć korzystając na co dzień z internetu?

Internet nie jest najbezpieczniejszym wynalazkiem, ale można po nim bezpiecznie serfować. Trzeba tylko wiedzieć, jak uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Ze swojego doświadczenia powiem, że zawsze po sformatowaniu dysku i instalacji na nowo systemu instaluję kilka podstawowych programów. Wtedy mam spokój, pewnie pozorny, bo każdą blokadę da się obejść - takie fakty. Przed dobrym hackerem zwykły użytkownik internetu nie jest w stanie obronić się w 100%. Chcę tylko przez to powiedzieć, że możemy minimalizować straty i mieć nadzieję, że zła ręka hackera nas nie sięgnie :)

Przede wszystkim zaczynam od pobrania przeglądarki Mozilla Firefox lub Google Chrome. Po prostu działają szybciej, mają dobre rekomendacje, wczytują treści sprawnie. Do tych programów instaluję wtyczkę AdBlock Plus - a to po to, żeby blokować niechciane reklamy i banery wyskakujące na pół strony. Wystarczy zablokować raz - klikamy na reklamę prawym klawiszem myszy opcję blokuj element. Jeśli będziecie mieli jakiś problem z zainstalowaniem i używaniem tej wtyczki po prostu zostawcie mi wiadomość w komentarzu a wyjaśnię.

Następnie instaluję darmowy program antywirusowy AVAST. Służy do ochrony podczas codziennej pracy przy komputerze, blokuje złośliwe oprogramowanie, korzystanie z poczty i komunikatorów dzięki temu staje się bezpieczniejsze. Jest to taka minimalna ochrona, oczywiście można sobie wykupić lepszy pakiet tego programu, wybór należy do Was - program dostępny pod tym linkiem: http://www.avast.com/pl-pl/free-antivirus-download Jako rekomendację dla tego programu podam fakt, że zdobył on pierwsze miejsce w rankingu darmowych programów antywirusowych w 2011 roku!

Ochronę przed szpiegami (programami szpiegującymi) zapewnia mi również darmowy SPYBOT Search & Destroy. Program pobierzemy TUTAJ.

Przedostatnim programem, który instaluję jest ZONEALARM. Zabezpiecza on komputer przed włamaniami z sieci, blokuje próby dostępu do komputera z zewnątrz. Klikamy tutaj: http://www.zonealarm.com/security/en-us/zonealarm-pc-security-free-firewall.htm i już go mamy na dysku.

Te trzy powyższe programy służyły nam za ochronę podczas pobytu w internecie, ale przyda nam się jeszcze program do segregowania danych, który będzie usuwał niepotrzebne pliki i dzięki temu nie zaśmiecimy naszego dysku. Usuwa on pliki cookie, tymczasowe pliki internetowe, historię odwiedzanych stron, opróżnia kosz - wszystko, co powoduje bałagan na dysku a jest zbędne do prawidłowego działania komputera. Chodzi mi o bezpłatny program CCLEANER, który pobierzemy ze strony http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_systemowe/CCleaner.html.

Poniżej, dla tej alternatywnej grupy czytelników, podaję zamienniki wymienionych przeze mnie programów :)


Programy antywirusowe: AVAST → AVG ANTI-VIRUSAVIRA

Zapory sieciowe (firewall): ZONEALARM → COMODO PERSONAL (wygląda mi na to, że jest nawet lepszy niż ZoneAlarm, ale nie używałam do tej pory) → PC TOOLS

Programy antyspyware: SPYBOT → REGRUN REANIMATOREMSISOFT

Narzędzia systemowe: CCLEANER → WISE DISK CLEANERDISKMAX

Wybrane programy pobierzecie klikając na ich nazwy. Pamiętajmy tylko, że instalujemy tylko jeden program z danej grupy!

Po zainstalowaniu tych wszystkich programów możemy od razu przetestować ich działanie i mimo, że one działają same w tle (poza CCleanerem) to przyda się raz na jakiś czas skorzystanie z funkcji manualnego, pełnego skanowania systemu. Programy te przypominają nam o aktualizacjach wyskakującym dymkiem przy pasku zadań, aktualizacje są dość istotne - programy muszą mieć w swojej bazie najnowsze definicje wirusów, inaczej nie będą chronić nas skutecznie. Musimy zwrócić uwagę na to, czy aktualizacja jest płatna czy darmowa. Czasami trzeba szukać takich updatów (aktualizacji) samodzielnie.

Zdaje mi się, że programy są na tyle intuicyjne, że nie powinno być żadnego problemu z ich zainstalowaniem oraz użytkowaniem, ale jak wiadomo komputer lubi płatać figle w najmniej spodziewanym momencie ;) Dlatego w razie kłopotów - dajcie znać. Napiszę wtedy konkretne posty w odpowiedzi na Wasze pytania.

Podsumowanie dla lubiących skróty:
1. Instalujemy Mozilla Firefox lub Google Chrome.
2. Nie zapominamy o dodatku pod konkretną przeglądarkę - AdBlock Plus.
3. Pora na pobranie darmowych, niezbędnych programów, aby korzystanie z sieci było bezpieczne - AVAST, ZONEALARM, SPYBOT.
4. A teraz sprzątamy bałagan programem CCleaner.
5. Aktualizacja programów - najczęściej automatyczna, w innych przypadkach szukamy nowszych wersji naszego programu samodzielnie.

Myślę, że dzięki temu będzie na Was w internecie czyhało mniej zagrożeń!

2 komentarze:

  1. Dziękuję, bardzo mi się przydał ten artykuł. W sam raz dla takiego laika jak ja, bo choć mam wielu znajomych informatyków, wszyscy zalatani...
    Dwie Lewe

    OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.