4 stycznia 2012

Jak podłączyć pendrive do komputera?

Możecie się śmiać, ale są jeszcze tacy ludzie, którzy tego nie wiedzą i właśnie im dedykuje dzisiejszy post. Samo życie pokazało, że najprostsze rzeczy czasami bywają najtrudniejsze.

Dziś w punkcie ksero moja mama spotkała  starszą panią, która przyszła wydrukować jakiś plik zapisany na przenośnym nośniku pamięci USB (w skrócie zwanym pendrivem). Niestety nie umiała podłączyć go do komputera, o dziwo nie chciała też pomocy. Wolała zadzwonić do osoby, od której dostała ów nośnik i zrównać ją z ziemią. Finał historii był taki, że starsza pani łaskawie zgodziła się na pomoc ze strony obsługi. Jeżeli ktoś nie wie jak wygląda pendrive - to poniżej rozwiewam wszelkie wątpliwości:


Duże zbliżenie jest po to, żebyście zobaczyli przekrój pendriva.


Oczywiście fantazja producentów nie ma końca, dlatego spotkamy pendrive w przeróżnych obudowach, kolorach i kształtach.  Oto przykład:

Źródło: pinger.pl


Najważniejsze parametry to pojemność nośnika i szybkość transmisji danych. Z resztą to głównie od tego jest uzależniona cena. Mała pojemność pendrive to według mnie do 2 GB. Duża pojemność to powyżej 16 GB. Jeżeli chodzi o szybkość zgrywania danych to standardowa jest USB 2.0, chociaż technika idzie tak szybko do przodu, że jest też 3.0 - jeśli jednak mamy w komputerze port 2.0 to nie osiągniemy szybkości zarezerwowanej dla 3.0. Dlatego podkreślam, że standardem jest 2.0! Nie będę Was więcej zanudzać danymi technicznymi , bo i tak pewnie nie zapamiętacie i nie jest to Wam potrzebne nawet. Jeśli znajdą się wśród nas fani bardzo dokładnej wiedzy to zapraszam na Wikipedię.

Wspomniałam też o porcie USB, który jest elementem wyposażenia komputera. Port USB też jest zróżnicowany, co do szybkości przesyłu danych. Mamy porty 1.0 - 3.0. Najczęściej kupimy dzisiaj sprzęt z portem 2.0. Takich portów w komputerze możemy mieć wiele. Tak wygląda przykładowy port USB z zewnątrz:

Źródło: softsupplier.com

Tutaj widzimy dwa porty obok siebie, są to 2 pierwsze od prawej strony w razie wątpliwości.
Port w laptopie i komputerze stacjonarnym jest umieszczony w różnych miejscach i najczęściej jest ich kilka. Może być nawet zamontowany w monitorze lub telewizorze. Poniżej przykład:

Źródło: oclab.pl

Może się okazać, że zabraknie nam portów USB, bo kupiliśmy sobie tyle gadżetów, że już nie ma gdzie wcisnąć kolejnego (przy następnej okazji przedstawię Wam te gadżety). W takiej sytuacji możemy kupić rozgałęziacz USB:

Źródło: techfuels.com

Jak już wiemy, jak wygląda pendrive w przekroju i port USB to nie zostaje nic innego jak dopasować jedno do drugiego ;) Ciężko to wytłumaczyć słowami, ale pendrive ma zabudowaną część na dole a wolną przestrzeń na górze. Port USB odwrotnie. Dlatego pendrive wkładamy zabudowaną częścią do dołu, tak aby jedna końcówka weszła w drugą. Po odpowiednim podłączeniu na monitorze komputera pojawi się okienko informujące o wykryciu nowego sprzętu lub sposobie odtwarzania danych zawartych na nośniku lub od razu otworzy się katalog z danymi. Jeśli podłączamy po raz pierwszy to komputer poinformuje nas o wykryciu nowego sprzętu. Klikamy wtedy w dymek i kreator instalacji poprowadzi nas krok po kroku i doda ten sprzęt do naszego komputera. Dzięki temu następnym razem dostęp do danych będzie dziecinnie łatwy.
Na koniec jak zwykle przypominam, że w razie kłopotów - zostawiajcie wiadomości w komentarzu lub piszcie maila.
Zdaje sobie sprawę, że ten post był dedykowany głównie osobom starszym, więc bez śmiechów proszę, że tłumaczę tak banalną rzecz ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.