5 stycznia 2012

Jak przywrócić system w Windows 7?

Zdarza Wam się, że coś się w komputerze psuje a macie pewność, że to nie Wasza wina? Niby nic nie zrobiliście a komputer zaczyna fiksować...tak...chyba każdy tak kiedyś miał...
Dzisiaj chcę przedstawić metodę na taki problem, którą możecie sami zastosować. To taki krok przed paniką i wzywaniem informatyka. Jeśli przywracanie systemu nie pomoże to wtedy jest moment na konsultacje z serwisem komputerowym. Jest to metoda bezpieczna, ponieważ NIE ingeruje w Wasze osobiste dane zapisane na komputerze. Wasze zdjęcia, muzyka, filmy i inne dokumenty będą bezpieczne. Przywracanie systemu jest metodą, która cofa nas do wybranego punktu, w którym zapisane są pliki systemowe np. sprzed tygodnia (to zależy jaki punkt wybierzecie). Oznacza to, że jeśli coś mimochodem, bezwiednie, przypadkiem majstrowaliście w plikach systemowych - a nawet o tym nie wiecie, to dzięki temu wrócicie do właściwego stanu. Działa to jak funkcja "cofnij" w wordzie ;) Nie przywrócicie dzięki temu żadnego przypadkowo wykasowanego zdjęcia, maila czy piosenki.

No dobrze, nie tak prędko ;) Zanim napiszę co i jak, to powrócę do tego, w jaki sposób można się ratować zanim wybierzemy tę metodę. Jest szereg czynności, które może wykonać przeciętny użytkownik. Po pierwsze skanowanie komputera w celu wyszukania wirusa, po drugie szukamy szpiega (czy ktoś nie śledzi naszego komputera przez internet), po trzecie używamy zapory (żeby sprawdzić, czy ktoś nie włamał się nam na komputer i nie próbuje wykraść nam tajnych danych) - więcej na ten temat poczytacie w tym poście - http://kobieta-majsterkujaca.blogspot.com/2011/12/jakie-oprogramowanie-warto-miec.html - gdzie dokładnie opisałam przy pomocy jakich programów dokonać tych czynności. Warto też użyć CCleanera, żeby posprzątać pliki tymczasowe i inne zbędne śmieci - również o tym napisałam w powyższym linku.
Następnie możemy zrobić defragmentację dysku - żeby komputer wydajniej pracował musi sobie ułożyć pliki jak w tetrisie albo możecie sobie to wyobrazić na przykładzie puzzli. Nie jestem informatykiem, nie muszę wiedzieć, co to jest z definicji - ważne, że działa ;)
Klikamy prawym klawiszem myszy na dysk C i wybieramy właściwości. W zakładce narzędzia mamy opcję defragmentacja. Po otwarciu okienka macie do wyboru "analizuj dysk" i "defragmentuj dysk". Wybieramy defragmentuj i czekamy aż skończy. Trochę to potrwa. Macie też opcję "konfiguruj haromogram" - możecie sami ustalić, kiedy ma się defragmentować automatycznie, żeby nie musieć o tym pamiętać w przyszłości.
Jak już jesteśmy w zakładce - właściwości - dysku C, to macie do wyboru jeszcze "sprawdzanie błędów". Kliknijcie również na to. Pojawi się okienko, w którym będziecie mieli do wyboru dwie opcje - zaznaczcie obie i kliknijcie "rozpocznij".

Jeśli to wszystko nie poprawi działania Waszego komputera, wtedy należy skorzystać z narzędzia przywracania systemu.
1. Klikamy w pasku zadań START
2. Wybieramy PANEL STEROWANIA
3. W panelu sterowania znajdujemy ODZYSKIWANIE


4. Zaznaczamy OTWÓRZ PRZYWRACANIE SYSTEMU.


5. Na ekranie otworzy nam się menadżer przywracania systemu z zaznaczoną opcją ZALECANE PRZYWRACANIE. Nic nie zmieniamy i klikamy DALEJ. Chyba, że chcemy wybrać inną datę to wtedy klikamy w drugą opcję i postępujemy wg. zaleceń.


6. Funkcja przywracania systemu na nowo uruchomi komputer, więc należy zamknąć wszystkie zbędne programy i zapisać pliki. Klikamy ZAKOŃCZ (w tym miejscu proponuję przeczytać wszystkie kroki do końca, bo później możecie nie wiedzieć, jak dalej postąpić ;))


7. Pojawi się poniższy komunikat, klikamy TAK.


8. Po wylogowaniu z Windowsa na ekranie zobaczymy komunikat: "Czekaj, trwa przywracanie plików i ustawień systemu Windows. Trwa inicjowanie funkcji przywracania systemu...". Potrwa to parę minut. NIE WOLNO w tym momencie wyłączać samodzielnie komputera.
9. Po ponownym uruchomieniu systemu zobaczymy poniższy komunikat. Klikamy ZAKOŃCZ.


Jeśli chcecie powiększyć zdjęcia to kliknijcie na nie, niestety nie potrafiłam zrobić ich większych i lepszej jakości :(

Przywracanie systemu nie jest trudne, każdy sobie poradzi. Pokażę Wam też, jak zrobić to na przykładzie Windowsa XP - wtedy wygląda to podobnie, ale są drobne różnice, więc warto to prześledzić razem ze mną.
Jeśli to nie uratuje Waszego komputera to zwróćcie się o pomoc do profesjonalisty.

2 komentarze:

 1. A co z Winows 7 Profesionals?
  Jak go przywrocic do "uzytkowania"?
  Uklony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że nie znam systemu, nie mam do niego dostępu na żadnym komputerze. Z wyglądu przypomina mi zwykłego windowsa 7. Może zobacz, czy da się przywrócić system w nim wg. tej instrukcji? Sprawdź, czy pierwsze kroki się zgadzają po prostu i dalej powinno pójść gładko. Ewentualnie znajdź w windowsie pomoc i tam wpisz odzyskiwanie. Nic innego nie mogę Ci poradzić nie znając go.

   Usuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.