18 lutego 2012

Jak wymienić pamięć RAM w notebooku?

Pamięć RAM służy nam po to, żeby nasz laptop śmigał! Co oznacza w praktyce, że możemy robić wiele rzeczy jednocześnie nie tracąc na szybkości przetwarzania danych. Moja zmiana wielkości pamięci nie jest spektakularna, ponieważ wymieniam z 1 GB na 2 GB. Robię to tylko dlatego, że miałam małe problemy z komputerem i myślałam, że winny jest właśnie RAM, ale okazało się, że nie, więc mogłam wrócić do 2 GB. Pamięć 1 GB była fabryczna, 2 GB dokupiłam przy zakupie notebooka.
Stwierdziłam, że jest to tak łatwe w przypadku mojego lenovo ideapad s10, że Wam wytłumaczę. Jest to bardziej skomplikowane w przypadku komputerów stacjonarnych. Dlatego zaznaczam, że moja instrukcja dotyczy notebooka.
Może skorzystacie i nie będziecie się bały rozkręcić Waszych laptopów, jak zobaczycie jak to wygląda w środku :)

Będzie potrzebny jedynie śrubokręt i nowa pamięć RAM.

Instrukcja krok po kroku:

1. Wyłączamy laptopa, odłączamy zasilacz, zamykamy laptopa i odwracamy do góry nogami. Wykręcamy śrubki znajdujące się na pokrywie. W moim przypadku są to dwie śrubki, do których potrzebujemy małego śrubokrętu krzyżakowego (ja takiego nie posiadałam, więc użyłam zwykły, płaski - ale lepiej tak nie robić, bo śrubka nam się wyrobi i już po raz n-ty nie odkręcimy tak łatwo). Pokrywę po odkręceniu śrubek należy podważyć i wysunąć w swoją stronę.


Tak wygląda moja pamięć RAM, którą chce zamontować.

Miejsce, w którym znajduje się pamięć RAM zaznaczyłam niebieską ramką.
2. Następny krok to wyjęcie starej pamięci. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy znaleźć zacisk na krótszych brzegach płytki i odpowiednio nacisnąć, bądź odchylić. Wtedy delikatnie sama się wysunie. Dotykając jej starajmy się tylko dotykać za krawędzie, lepiej nie zarysować żadnej ścieżki ani nie uszkodzić niczego.

Po wciśnięciu zacisku, który jest z boku pamięć RAM właśnie w ten sposób nam się zwolni z zaczepu. Wystarczy ją tylko delikatnie wysunąć w lewo. Przyjrzyjmy się, w którą stronę jest odwrócona nasza pamięć i w którą stronę, ponieważ tak samo będziemy musieli włożyć nową. 
Tak wygląda miejsce, z którego wyciągnęliśmy pamieć. Tej płytki spod spodu nie ruszamy. 
3. Następnie wkładamy nową pamięć RAM wsuwając ją w prawo do brzegu między uchwyty pionowe stroną, która ma złoty kolor. Następnie dociskamy dwoma palcami (najlepiej w miejscu naklejek) do dołu aż nie usłyszymy charakterystycznego dźwięku, płytka w tej pozycji będzie stabilna i nie będzie nam się po złożeniu przemieszczała. Zanim zamkniecie pokrywę to sprawdźcie to.

Tak wygląda prawidłowo włożona nowa pamięć RAM. 
4. Ostatni etap to po prostu przykręcenie pokrywy. Niczego nie musicie zmieniać po uruchomieniu komputera. Nie powinien Wam też wyskoczyć żaden niepokojący komunikat.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, ile pamięci RAM ma Wasz komputer to kliknijcie w panel sterowania i wybierzcie z folderu ikonę z napisem system. Tam znajdziecie tę informację.

Jak dobrać odpowiednią pamięć RAM do swojego laptopa? Najlepiej zaopatrzyć się w nią u producenta. Często w sklepie, w którym kupowaliśmy można otrzymać odpowiednie podzespoły dla naszego modelu. W instrukcji obsługi laptopa również powinniśmy znaleźć na ten temat informację.

P.S. Jak zwykle zdjęcia powiększycie przez kliknięcie na nie. W razie pytań - piszcie, postaram się pomóc.

3 komentarze:

 1. dzięki wielkie! chyba muszę sobie nową pamięć kupić:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Robiłam to jakiś czas temu! Wcale nie jest trudne jak się wydaje. Ale.. wymieniałam też procesor w laptopie... Do dziś jestem pełna podziwu, że poskręcałam to wszystko (musiałam dostać się pod klawiaturę i jeszcze coś) tak, że dalej działa :)

  Myślę, że najlepszym sposobem, by dowiedzieć się jaka pamięć będzie dla naszego laptopa najlepsza będzie... zapytanie jakiegoś mężczyzny, który trochę się na tym zna :D

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW! Zdjęcia robią wrażenie!!! Bardzo dobry pomysł na bloga, szczególnie, że autorem jest kobieta! Sama w domu robię różne rzeczy, ale babki zaprzyjaźnione z komputerem budzą we mnie WIELKI PODZIW! Muszę również pochwalić układ bloga - przejrzysty i czytelny! Aby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.