10 kwietnia 2012

Korki we wtorki.

Kolejna odsłona mojego cyklu. Niedługo nawet będę mogła napisać, że Waszego ulubionego, co sprawia mi ogromną radość :) Bez zbędnych wstępów kolejna garść porad (ciągle pamiętam, jak obiecywałam sobie, że mój blog będzie konkretny, na temat, bez lania wody - ciężko mi to idzie ;)).

1. Poparzenia słoneczne można leczyć okładami ze zwykłej herbaty w torebkach. Mokre, zimne płatki herbaty (np. sagi, bo z piramidką liptona może być ciężko ;)) wystarczy położyć na miejsca poparzenia. Jeśli nie mamy herbaty ekspresowej, to namaczamy w zwykłej herbacie wacik kosmetyczny. Herbata działa nie tylko na poparzenia słoneczne, ale też na inne typy poparzeń. Tak mi się skojarzyło właśnie powiedzenie - czym się strułeś tym się lecz - poparzyłeś się herbatą gorącą - rób z niej zimne okłady :D Jeżeli poparzenie jest na całym ciele to płatki herbaty można wrzucić do kąpieli. Herbata działa też na drobne zacięcia np. papierem czy żyletką podczas golenia. Ma właściwości łagodzące podrażnienia.
Jest wiele zastosowań herbaty, pewnie wiecie, że można nią robić okłady na zmęczone, opuchnięte oczy. Czego możecie nie wiedzieć to fakt, że może być stosowana jako odżywka do włosów suchych. Podobno świetnie nadaje im blasku. Litrem ostudzonej herbaty przepłukujemy włosy w ostatnim spłukiwaniu. Jeszcze nie próbowałam, ale chyba spróbuję :)
Może być to tańsza opcja od odżywek ze sklepów.

2. Macie czasem tak w Wordzie, że piszecie tekst i w trakcie zmieniacie literki, coś kasujecie, dopisujecie i wtedy dopisując kolejne literki w środku tekstu lub robiąc spację kasuje Wam się każda następna literka z tekstu, który miał zostać? Kiedyś strasznie mnie to złościło i dopiero niedawno dowiedziałam się, że wystarczy odnaleźć na klawiaturze klawisz INSERT, wcisnąć go i po kłopocie! - nie jest to porada z książki tylko od brata informatyka. Opłacało mi się napisać mu list motywacyjny, w trakcie którego tak właśnie mi się działo i poprawił mi to zaraz :)

3. Zaschnięty klej, który gdzieś nam przypadkiem kapnął usuniemy przy pomocy WD-40. W miejsce zaschniętego kleju psikamy preparatem i odczekujemy 30 sekund. Po tym czasie miejsce wycieramy szmatką. W tej książce WD-40 ma 40 zastosowań ;) To zastosowanie szczególnie spodobało mi się - dedykowane młodym rodzicom! Guma we włosach to chyba największy koszmar. Wcale nie trzeba ścinać włosów - należy je popsikać WD-40 uważając przy tym na oczy. Po chwili guma sama zacznie się odklejać. Nie będę tego specjalnie udowadniała i życzę, żebyście nie musieli korzystać z tego pomysłu :)

4. Jak zrobić samemu ekstrakt z wanilii? Proste, ale czasochłonne. Jedną laskę wanilii przeciąć wzdłuż. Włożyć do słoika i zalać 150 ml wódki. Zakręcić i tak trzymać przez 4-6 miesięcy, mieszając okazjonalnie. Trzymamy w szafce, nie w lodówce. Po tym czasie filtrujemy używając do tego filtru do kawy. Przelewamy naszą miksturę przez ten filtr i tak oto powstał domowej roboty ekstrakt waniliowy.
Wódka służy też do dezynfekcji. Możemy za jej pomocą szczoteczkę do zębów odkazić, szczotkę do włosów, żyletkę i inne przedmioty, na których rozprzestrzeniają się zarazki.

5. Jeśli nie chcemy, żeby kot siadał nam w ulubionym fotelu lub pakował się do szafki z ubraniami albo w ogóle na jakimś terenie nie chcemy go widzieć trzeba na tym miejscu zostawić zapach octu. Może i skuteczna rada, ale ja też nie lubię tego zapachu jako domownik. Odstraszy i kota i mnie! Natomiast jest to dobrym pomysłem, kiedy nasz piesek mały lub kotek siusiają w jednym miejscu i do niego potem wracają powtórzyć czynność. Po wytarciu tego miejsca octem już tego drugi raz w tym miejscu tego nie zrobią. Po zweryfikowaniu mogę powiedzieć, że działa tylko tymczasowo, potem kot przyzwyczaja się do zapachu octu, niestety.

Bonus dla Agi w postaci ilustracji z książki, z której są porady :)Obrazki pochodzą z książki "Extraordinary uses for ordinary things"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.