15 maja 2012

Stojak na noże - DIY.

Gdybym na początku wiedziała, jaki trudny będzie ten projekt to w ogóle bym się za niego nie brała ;) Założenie było proste, w deskach odrysować kształt noża - wyfrezować, żeby powstało zagłębienie; następnie skleić z kolejną listwą itd. Nie poradziłabym sobie z tym, gdyby nie mój tata, ponieważ był kłopoty na różnych etapach. Jak wiadomo, kiedy coś się komplikuje potrzebny jest dobry pomysł i właśnie takimi pomysłami mi służył :) Poza tym był to czasochłonny projekt, choć pewnie na zdjęciach wszystko wyda się Wam łatwe i szybkie w wykonaniu. Teraz i mi się takie wydaje.

Potrzebne będą:
deski (o tak dobranej grubości, aby uchwyty noży mieściły się jeden obok drugiego)
narzędzie wielofunkcyjne Dremel 8200 Li-Ion (tarcza tnąca i szlifierka)
klej wikolowy do klejenia drewna
lakierobejca
piła
wyrzynarka
wkręty do drewna
wiertła dobrane średnicą do średnicy wkrętów
wiertarko-wkrętarka
pędzelek
papier ścierny
okulary i maseczka (ponieważ podczas szlifowania unosi się dużo pyłu)

Potrzebna jest jedna długa listwa, którą podzielimy na równe części w zależności od tego na ile noży robimy stojak + jedna na podstawę. Wszystkie kroki, które pokazuję na przykładzie jednej deski należy powtórzyć na pozostałych.Krok 1. Należy odrysować nóż na listwie i zaznaczyć linię rękojeści. Krok 2. Na czerwono zaznaczyłam linię rękojeści. Kawałek dalej rysujemy linię równoległą do niej. Robimy to, aby mieć możliwość korekty po sklejeniu listew.


Krok 3. Piłą odcinamy niepotrzebny fragment wzdłuż zaznaczonej linii z kroku 2. Jak można zobaczyć na drugim zdjęciu nóż nie pasuje do wcześniej zaznaczonego miejsca, ale właśnie tak ma być, ponieważ potrzebujemy pewności, że po korektach nóż na pewno się zmieści.Krok 4. Wycinamy Dremelem narysowany wcześniej kształt noża przy pomocy tarczy tnącej.Krok 5. Przy pomocy końcówki szlifierskiej drążymy i wygładzamy środek na tyle głęboko, aby całe ostrze noża schowało się w środku. Najlepiej upewnić się, czy nóz swobodnie będzie się wsuwał i wysuwał przykładając go do wzoru i przyciskając drugą listwę. Na wyżłobioną deskę kładziemy kolejną, która jest płaska i po jej drugiej stronie znów odrysowujemy nóż itd. Pokazałam to na zdjęciu poniżej. Najlepiej ponumerować sobie te deski, żeby nam się nie pomyliła później kolejność nachodzenia ich na siebie.Krok 6. Teraz nakładamy szpatułką klej wikolowy na brzegi deseczki tak, jak na zdjęciu. Klej przed nałożeniem dokładnie mieszamy. Musimy to zrobić dość szybko, ponieważ mamy do posmarowania kilka desek, które musimy skleić jednocześnie.Krok 7. Składamy w odpowiedniej kolejności listwy i wkładamy je w imadło lub ściski stolarskie i mocno dokręcamy. Nie martwimy się o wyciekający klej, ponieważ później i tak wyszlifujemy. Między imadłem a listwą jest metalowa podkładka, żeby bardziej równomiernie je docisnąć. Siatka foliowa ochrania imadło od pobrudzenia klejem.


Tak wygląda po sklejeniu. Jak widać należy wyrównać brzegi.
Krok 8. Wyznaczamy proste linie i według nich ścinamy naszą konstrukcję wyrzynarką. Właśnie teraz   przydało nam się naddanie tego kawałka od rękojeści, aby móc z czego ściąć do wyrównania.

Następnie cały element musimy dokładnie wyszlifować i oczyścić z pyłu przed kolejnym klejeniem. Wyrównanie i wygładzenie będzie najtrudniejsze, ponieważ klocek musi być idealnie gładki, żeby przykleić do niego podstawę.


Krok 9. Skracamy listwę, która znajduje się na dole - nie jest ona na tym etapie przyklejona. Jest nam potrzebna, aby wiedzieć do czego równać podczas szlifowania.


Krok 10. W listwie, która będzie podstawą nawiercamy 4 otwory blisko siebie i blisko brzegu deski. Robimy to stopniowo używając najpierw wiertła o średnicy nieco mniejszej od  wkręta, później otwory pogłębiamy większym wiertłem, aby łby wkrętów nie wystawały ponad deskę, ale nie przebijamy się na wylot!


Krok 11. Wkręcamy wkręty uważając, żeby nie wystawały po drugiej stronie. Długość wkrętów musi być tak dobrana, żeby po całkowitym dokręceniu nie wystawały z klocka, w którym będą noże. Następnie powtarzamy krok 6, czyli smarujemy stojak klejem, na górę przykładamy naszą listę z podstawy i dokręcamy ją do stojaka za pomocą wkrętów. Ponieważ klocek ma trójkątny kształt i trudno listwę podstawy docisnąć w imadle podczas klejenia, użyliśmy wkrętów. Musimy odczekać, aż klej wyschnie, ok. 24 godzin. Po wyschnięciu ponownie szlifujemy.


Krok 12. Po pierwszym malowaniu lakierobejcą i wyschnięciu delikatnie szlifujemy klocek najdrobniejszym papierem ściernym. Odkurzamy i ponownie malujemy. Efekt końcowy widać na zdjęciu poniżej.
1 komentarz:

  1. fiskars powinien dołączać stojak do kazdego noża

    OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.