9 maja 2012

Wymiana klocków hamulcowych w rowerze.

Dziś krótki i prosty tutorial, jak wymienić klocki.

Moje hamulce były dość kiepskie. Najpierw trzeba było sprawdzić naciąg linki hamulcowej, odrobinę poprawiłam, ale nie wpłynęło to znacząco na poprawę hamowania, więc postanowiłam kupić klocki. Pojechałam do sklepu rowerowego, pokazałam sprzedawcy, jaki mam rower a on mi dobrał odpowiednie do mojego typu. Zapłaciłam 10 zł za hamulce przednie i tylne. Kupiłam dokładnie takie na przód (i ciut inne na tył):

Źródło: allegro.pl

Hamulce powinny być oznaczone literkami R(ight) i L(eft), co odpowiada oczywiście stronie, po której powinny być przykręcone.Przy okazji zwróćcie uwagę na kierunek strzałek na klocku. Przykręcając je powinniście je ułożyć strzałką do przodu.


1. Odkręcamy przy pomocy odpowiedniego rozmiaru klucza stare klocki.


2. Wyjmujemy zużyty klocek.

Tak wygląda bez klocka. Słabą jakość tego zdjęcia zrzuciłabym na to, że zostało robione komórką, ale w dzisiejszych czasach komórki w telefonach są zbyt dobre ;) Dlatego zrzucę na trzęsące się ręce wkurzonego fotografa.


3. Wkładamy klocek gumą w stronę opony (inaczej i tak się nie da;)), strzałkami skierowanymi w przód i pod odpowiednim kątem, tak żeby po naciśnięciu dźwigni hamulca cały klocek był równolegle przyciśnięty do koła. Cały klocek ma przylegać do metalowej obręczy.


4. Zakładamy płaską nakładkę i dokręcamy zakrętkę najpierw palcami a potem pomagamy sobie kluczem. Operację powtarzamy po drugiej stronie opony.

Wcześniej nie miałam okazji wymieniać klocków i nawet się nad tym nie zastanawiałam, bo nie miałam roweru. Jak już przyszła na to pora okazało się to banalne.
Przednie hamulce działają dobrze, niestety po wymianie tylnych klocków dalej mam problemy z hamowanie i tym razem jest trzecia przyczyna: dźwignia hamulca. Moja jest zrobiona z kiepskiej jakości plastiku i zanim ja docisnę to cała dźwignia wygina się i przez to nie osiągam pożądanego efektu. Dźwignia, w razie wątpliwości wygląda tak:

Źródło: dream-bike.pl; niestety moja jest z plastiku a powinna być najlepiej taka jak na zdjęciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.