3 czerwca 2012

Jak dobrać wielkość wiertła do kołka rozporowego?

Poproszona w komentarzu do poprzedniego posta na temat wiercenia o wyjaśnienie używania wiertarki postanowiłam zilustrować dokładnie jej wygląd i opisać poszczególne elementy. Będzie też o tym jak zmierzyć kołek rozporowy i dobrać do niego wiertło. Postaram się najprościej jak potrafię, ale uprzedzam, że będzie znów sporo czytania. Tłumaczenie tego zajęłoby mi pewnie ze 3 minuty, opisanie jest bardziej wymagające. Mogę jedynie obiecać, że będą same istotne wiadomości :)

Dziś zacznę od doboru wierteł a w następnym poście będzie o wiertarce. Rozbijam to na dwie części, żeby nie mieszać Wam w głowie ilością wiadomością.

Generalnie wiertła dobieramy do kołków rozporowych wielkością. Oznacza to, że musimy znać średnicę kołka i dopasować do niego średnicę wiertła. Na kołkach nie zawsze jesteśmy w stanie odczytać jego wielkość, więc z pomocą przyjdzie nam suwmiarka.
 
Zacznę od zmierzenia wiertła. Na poniższym opakowaniu od wiertła widzimy, że ma ono średnicę 6 mm. Wiadomo jednak, że opakowania lubią się gubić...Jeśli ktoś jeszcze jakimś cudem nie wie, jak wygląda suwmiarka to spójrzcie na samą górę mojego bloga ;)


Wiertła, które służą do wiercenia w betonie mierzymy na samej końcówce świdra, gdzie jest najszersze miejsce. Zaznaczyłam to miejsce czerwoną strzałką na poniższym zdjęciu.Dzięki temu wiemy, że nasze wiertło ma średnicę 6 mm. Patrząc na zdjęcie może Wam się wydawać, że średnica wynosi 0.5 mm, ale cyfra 0 zaznaczona na moim zdjęciu czerwonym kółkiem pokazuje właściwy wynik. Licząc od 0 po lewej (nie zaznaczonego kółkiem) przesunęliśmy suwak o 6 kresek czyli 6mm. Taka forma mierzenia wynika ze specyfiki suwmiarki. Moi rodzice uczyli się korzystać z suwmiarki w szkole...moje pokolenie zostało niestety pozbawione takich umiejętności.

Natomiast kołek rozporowy mierzymy w miejscu, które pokazałam na zdjęciu. Jego średnica wynosi również 6 mm, co oznacza, że wiertło zostało idealnie dobrane do wymiarów kołka rozporowego. Znając wymiary kołka rozporowego wystarczy, że w sklepie odnajdziemy właściwe wiertło. Należy je wybierać pod kątem materiału, w którym będziemy wiercić.
UWAGA!! Jeśli wiercimy dziury w drewnie lub metalu wiertło mierzymy suwmiarką w innym miejscu. Jest to miejsce, w którym  kończą się "świderki" - to ta gładka powierzchnia tuż za świdrem.
W niebieskiej ramce zaznaczyłam tą część, którą należy zmierzyć, widzicie to na przykładzie dwóch typów wierteł. Pokazałam na dwóch przykładach, ponieważ wiertło SDS ma poszerzoną część do mocowania i ona nie świadczy o średnicy wiertła, więc nie należy tam mierzyć!
Na czerwoną i fioletową ramkę nie zwracajcie teraz uwagi - służyła mi do wyjaśnienia różnicy między typami wierteł (to taki spojler do kolejnego posta) :)
~~~~~~~~~~~~
Zdaję sobie sprawę, że wiedza, którą przekazuję jest dość specyficzna, ale wierzcie mi, że to jest tylko podstawa, jeśli chodzi o wiercenie.
Jeżeli coś jest dla Was niejasne w tym temacie - piszcie a postaram się jeszcze inaczej wytłumaczyć.

5 komentarzy:

 1. Jak się wierci udarową wiertarką w czym innym niż poważny beton to lepiej najpierw polecieć mniejszym "fi" a potem właściwym już bez udaru. Wiercąc z udarem od razu, docelowym wiertłem, często otrzymamy za duży otwór(szczególnie w pustakach, cegłach, suporeksie).

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy wierceniu otworów w ścianach bardzo ważna kwestią jest jak je wiercić by nie przewiercić idących w ścianie przewodów. Jest kilka prostych zasad które opisują zasady bezpiecznego wiercenia ale przy fachowości dzisiejszych elektryków należy założyć że pod każdym otworem który wiercimy mogą się znaleźć przewody i trzeba wiercić "na raty", wyciągając wiertło po zagłębieniu się na około 0,5 cm i sprawdzenie wkrętakiem czy w otworze nie ma przewodów. W miarę pewnie można wiercić po przewierceniu się przez tynk gdy wiercimy już w cegle lub betonie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu kołki szybkiego montażu kupuje tylko w sklepie Mungo. Są bardzo dobrej jakości, wytrzymałe i odporne na wiele obciążeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wiertłami jest sporo problemów, ponieważ ich jakość często odbiega od tego, co chcielibyśmy dostać w ręce. Ja naciąłem się kilka razy na tanich produktach i od pewnego czasu się po wiertła z muntech24 i to chyba optymalny wybór biorąc pod uwagę cenę i jakość. Do tej pory wszystko co tam kupowałem sprawdziło się w "boju", więc jeśli ktoś ma problem z dobraniem solidnych wierteł to powinien się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.