4 czerwca 2012

Post na życzenie: Jak używać wiertarki?

Dziś ostatni post o wierceniu i tym samym zamykam ten temat. Chyba, że pojawią się wątpliwości, ale mam nadzieję, że przekazałam Wam podstawową wiedzę w przyswajalny sposób. 

Nie jest to typowa wiertarka. Jest to młotowiertarka, ale przyciski ma podobne do klasycznej wiertarki. Posiada funkcję udaru, co oznacza, że pozwala na wiercenie nawet w najtwardszych materiałach. Wiertła, za pomocą których można wiercić z funkcją udaru różnią się od pozostałych. Mają wlutowany na końcu element z ostrzem z węglików - używając takich wierteł do betonu używamy ZAWSZE funkcji udaru (pokazywałam w poprzednim poście o dobieraniu wierteł, jak mierzy się takie wiertła, w jego najszerszej części, czyli tej z węglika). Ma to zapewnić uderzanie wiertła o ścianę a nie skrawanie go i dzięki temu nie musimy też używać siły. Wiadomo, że troszkę docisnąć trzeba, ale większą pracę wykonuje udar. 
Jeżeli wiercimy w drewnie lub metalu używamy innych wierteł i nie używamy wtedy tej funkcji, bo nie ma takiej potrzeby. Wiercenie w metalu lub drewnie polega na skrawaniu wiertłem materiału, który wiercimy.

To tyle teorii, teraz o tym, co na zdjęciu:
1 - główny przycisk za pomocą którego wprawiamy wiertło w ruch; naciskając delikatniej są wolniejsze obroty, mocniej - zwiększamy je
2 - wajcha - przełącznik kierunku obrotu wiertła; jeśli przełożymy na prawo to wiertło będzie się obracać w prawo i analogicznie w lewo
3 - udar - na moim zdjęciu funkcja jest włączona, jeśli zmienimy pozycję na 0 będzie wyłączona; powiększenie tego elementu jest poniżej, na rysunku widać symbol młota (czyli udaru)
4 - oryginalna końcówka do mocowania wierteł SDS
5 - przejściówka, dzięki której możemy zakładać wiertła cylindryczne


symbol młota na wiertarce, który oznacza funkcje udaru

wajcha do zmiany kierunku wiercenia

różnica między wiertłem cylindrycznym a wiertłem SDS

wiertło SDS tylko wsuwamy w otwór i delikatnie przekręcamy aż zaskoczy i zablokuje się,
nie potrzeba do tego dodatkowego klucza

przejściówka również posiada system SDS, dlatego zakładamy ją
bez dodatkowego blokowania przy pomocy klucza; wsuwamy ją jak normalne wiertło

Z tą przejściówką jest jak z USB na PS2. Kiedyś klawiatury były połączone z komputerem (i do teraz są) za pomocą złącza PS2. Jeśli jednak kupimy klawiaturę z końcówką na USB to wystarczy, że dokupimy taką przejściówkę i problem rozwiązany.


Na zdjęciu poniżej pokazuję jak zamontować wiertło cylindryczne w przejściówce.
1 - klucz do mocowania wiertła jest częścią ruchomą, używamy go tylko podczas odkręcania i dokręcania wiertła, przed wierceniem pozbywamy się tego elementu.
W fioletowej ramce zaznaczyłam otwór, który służy do tymczasowego mocowania klucza i jak widać tych otworów jest więcej niż jeden; wszystko jedno którego użyjemy


W otwór zaznaczony czerwoną strzałką wsuwamy wiertło cylindryczne i zaciskamy przy pomocy klucza.Tutaj dla przykładu inna wiertarka, która jest dodatkowo wyposażona w pokrętło do zmiany prędkości obrotów. Ta wiertarka obsługuje wiertła cylindryczne, ale nie obsługuje tych z systemem SDS. Chociażby z tego powodu młotowiertarka jest od niej lepsza. W czerwonej ramce zaznaczyłam też inny sposób włączania udaru, przycisk z lewej strony wiertarki jest oznaczony młotem a z prawej wiertłem, wystarczy nacisnąć wybrany tryb pracy.


niewymienna końcówka fabrycznie zamontowana do mocowania wierteł cylindrycznych

Jak, mam nadzieję, udało mi się udowodnić wiertarka nie jest specjalnie skomplikowanym narzędziem i każdy może ją obsługiwać.***
Chcę też podkreślić, że nie jestem mechanikiem z wykształcenia, więc swoją wiedzę przekazałam tak, jak potrafiłam najlepiej. Jeżeli ktoś się z czymś nie będzie zgadzał lub gdzieś popełniłam błąd to proszę mi dać znać w komentarzu, ponieważ zależy mi na tym, żeby to, co tu przedstawiam było jak najbardziej zgodne z prawdą.

3 komentarze:

 1. jestem pod wrażeniem!! dziękuję za doskonałe wyjaśnienie wszystkiego;)

  Baśka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego szukałam. Nareszcie jasne wytłumaczenie, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej! fajne zestawienie! ja ostatnio szukając sprzętu natknąłem się na https://seger.pl/ gdzie ceny są naprawdę niskie a wszystko co zamówiłem a trochę tego było przyszło już na drugi dzień!

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.