15 sierpnia 2012

Pendrive.

Kupując pendrive'a nie wyrzucajcie paragonu (przynajmniej nie od razu). Najpierw należy sprawdzić jego pojemność w domu.

Nie wystarczy podłączyć do komputera i zobaczyć ile pamięci wykrywa. Możemy to łatwo sprawdzić w inny sposób. Tworzymy w komputerze folder i wrzucamy tam pliki, które dadzą nam łączną pojemność odpowiadającą wielkości naszego pendrive'a. Zaraz po zakupie formatujemy pamięć USB a później nagrywamy te dane. W ten sposób sprawdzimy, czy rzeczywiście ma tyle miejsca, ale to nie wszystko. Należy jeszcze sprawdzić, czy te dane będziemy mogli odtworzyć z pendrive'a. Zdarza się tak, że nagra nam wszystkie dane, ale będą one tylko obrazem folderu a do plików nie będziemy mieli żadnego dostępu.

Poza tym przykładowo mamy pendrive o pojemności 8 GB, ale w rzeczywistości system wykrywa 7.8 GB. Nie traktujemy tego jako błędu. To normalna sprawa, więc nie dajcie się zwariować.

Jeśli będziecie kupować pamięci USB z promocji, nieznanych firm, w markecie - wykonajcie to, co Wam napisałam. Jeśli coś będzie nie tak - oddacie. Pendrive ma nam dawać pewność przechowywania danych, jeśli tego nie gwarantuje to nie spełnia swojej funkcji a to znaczy, że musimy go zwrócić.

6 komentarzy:

 1. jak ja kupowałam mojego pen drive'a mój chłopak udzielił mi podobnych wskazówek + kazał sprawdzić czy prędkość zapisu danych rzeczywiście sprawdza się z tym co oferowali. Kazał mi wrzucić jakiś duży plik (np. film) na pena i liczyć czas w jakim się on kopiuje. A potem porównać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, z tą prędkością też może być dla niektórych istotne. Mnie na przykład to nie przeszkadza, czy dłużej czy krócej, ale sprawdzić też można. Takie informacje trzeba przekazywać sobie dalej ;)

   Usuń
 2. nigdy nie pomyślałam, żeby coś takiego robić ..., ale przydatne informacje :)

  swoją drogą przydałby mi się nowy pendrive ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. cenne uwagi, człowiek uczy się całe życie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oryginalną pojemność dysku wymiennego zawsze można odzyskać przed ODPOWIEDNIE sformatowanie. Problem z pojemnością zaczyna się gdy ktoś wyrzuci pliki fabryczne lub sformatuje przez FAT32 i wtedy pojawiają się dwie partycje w tym jedna niewidoczna, która powoduje stratę pamięci przeznaczonej do użytku.
  Szkoda, że piszesz o czymś na czym za bardzo się nie znasz. A inni Cię jeszcze za to chwalą... :/
  Może następnym razem wejdź na jakieś forum informatyczne i popytaj jak to jest.

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.