9 października 2012

Dane techniczne w telefonach komórkowych cz.I.

Jak wybieracie swoje nowe telefony? Kierujecie się danymi technicznymi, nazwą firmy, poleceniem znajomego, czy może wyglądem zewnętrznym np. kolorem? :) Jeśli już czytacie specyfikacje to rozumiecie w ogóle, czego dotyczą skróty i nazewnictwo? Jeśli na ostatnie pytanie odpowiedzieliście sobie przecząco to ten post jest dla Was (w zasadzie to będą 4 posty, bo taki telefon zawiera strasznie dużo opcji).
Dla przykładu wybrałam wszystkomający (mniej więcej) telefon z wyższej półki. Będzie to Motorola RAZR MAXX.
Źródło.
screen ze strony Telepolis.pl
1 - Typ budowy - telefon może mieć typ muszelki (czyli potocznie klapkę), może być rozsuwany (slider), obrotowy (np. obrotowa kamera), jednobryłowy lub dwubryłowy (np. z odchylanym przy pomocy zawiasów ekranem)

2 - Typ SIM - istnieją standardowe karty SIM, mikro SIM i nano SIM. Jeśli chcemy swoją kartę SIM zmienić na mikro SIM lub nano, ponieważ nowy telefon nie obsługuje już zwykłej, wtedy musimy liczyć się, że wydanie takiej karty u operatora będzie nas kosztowało kilkanaście (dziesiąt?) złotówek

3 - Dual SIM czyli nic innego jak możliwość posiadania 2 kart SIM (2 numerów) w jednej komórce

4 - Sieć WCDMA -dostęp do sieci (niestety nie najszybszy, w tym telefonie jednak stanowi bazę do HSPA)

5 - Sieć LTE - za wikipedią: "standard przesyłu danych w telefonii komórkowej będący następcą systemów trzeciej generacji", najogólniej mówiąc pracuje się nad tym, aby przesył danych w komórkach był szybszy, prostszy i tańszy (można to porównać do opcji szybszego internetu w domu), ten super telefon jeszcze tej opcji nie posiada
screen ze strony Telepolis.pl
1 - CSD - odpowiada za przesyłanie danych, aczkolwiek jest to przestarzała transmisja, dlatego telefon nie posiada już tej opcji, ponieważ ma lepszą w zanadrzu ;)

2 - HSCSD - ulepszona wersja CSD, ale wykorzystywana w dalszym ciągu w starszych modelach telefonów

3 - GPRS -  znów za wikipedią, bo wyjaśniają w prosty sposób: "sposób pakietowego przesyłania danych w sieciach GSM. Oferowana w praktyce prędkość transmisji rzędu 30-80 kb/s umożliwia korzystanie z Internetu lub z transmisji strumieniowej audio/wideo. Użytkownik płaci w niej za faktycznie wysłaną lub odebraną ilość bajtów, a nie za czas, w którym połączenie było aktywne", jest to standardem w dzisiejszych komórkach, dzięki temu możemy łączyć się z internetem

4 - EDGE - jest to rozszerzenie dla GPRS, analogicznie jak dla Windowsa są Servis Packi rozszerzeniami ;)

5 - 3G - oznacza telefonię trzeciej generacji, cyfrową, kumuluje w sobie transmisję dźwięku, wideo i transmisję danych

6 - HSDPA - dzięki temu będziemy mogli łączyć się z internetem szybciej (sam GPRS nam zapewnia połączenie), ale łączymy się przez swój telefon tracąc pieniądze z konta, nie mylcie tego z łączeniem się przez WiFi, jest to przyspieszenie od strony sieci w kierunku użytkownika telefonu (szybciej dane pobierzemy)

7 - HSUPA - w zasadzie można powiedzieć, że to jeszcze szybszy przesył danych, internet w tym telefonie powinien latać z prędkością pershinga ;), to przyspieszenie jest od strony użytkownika do sieci (szybciej dane wyślemy)

8 - HSPA - to obie technologie HSDPA i HSUPA wzięte w pakiet, takie 2w1 czyli ciągle przyspieszamy, 

Można też wywnioskować, że jadąc od góry do dołu jedna transmisja wynika z ulepszenia poprzedniej. HSPA+ to po prostu przyspieszone HSPA - czyli może być ciągle lepiej, ale ten telefon już tego nie obsługuje. O LTE już pisałam i pozostaje w sferze marzeń dla użytkowników tej komórki, cieszą się nim natomiast posiadacze iPhona 5 :)

Na dziś to wszystko, przetrawcie to do następnego odcinka :) 

CZĘŚĆ II
CZĘŚĆ III
CZĘŚĆ IV  10 komentarzy:

 1. no właśnie przeczytałam i przetrawiam;) dobrze, że na co dzień te wszystkie skróty są niepotrzebne:) a może coś podobnego o aparatach foto??:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jest myśl, dzięki :) Tylko najpierw muszę się w tym temacie doszkolić, co mi samej wyjdzie na dobre :)

   Usuń
 2. ja akurat jestem po kupnie telefonu ale na pewno przy zakupie następnego post się przyda :) też chętnie przeczytam post dot. aparatów foto. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojeje, ten tekst uświadomił mi jak bardzo nie chcę zmieniać mojego starego grata (S Ericson K750i)na cokolwiek nowego.
  A już bateria trzyma tylko 2 dni i chyba będę musiała...bu!
  Boniek z http://boniffacy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam to samo, więc wybrałam telefon jeszcze w miarę zbliżony do telefonów starszej generacji, żadne dotykowe cuda :)

   Usuń
 4. Akurat niedługo zamierzam sobie kupić - no jak Ci mam dziękować?! Jesteś przeukochana z tymi swoimi wpisami. Kocham Twój blog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm jak dziękować...no myślę, że coś się wykombinuje...poza tym będzie jeszcze jeden post, więc to będzie podwójna opłata ;)

   Usuń
 5. Ja kieruję się tylko i wyłącznie wyglądem i hmm "porywem serca" - mało rozsądne, ale jeszcze nigdy się nie zawiodłam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ma wysyłać maile i SMS-y, dzwonić, a przede wszystkim ładnie wyglądać w dłoni z pomalowanymi paznokciami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny wpis, ale mimo ponownego przeczytania to nie kumam:-)

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję, każdy mnie cieszy :)

Zapraszam do czytania komentarzy czytelników pod postami, ponieważ można tam znaleźć dodatkowe porady i rozwiązania.